Analizatory NIR
Analizatory składu NIR to urządzenia przeznaczone do ciągłej analizy składu produktów sypkich i ciekłych. Spektroskopia NIR daje możliwość badania zawartości takich składników, jak białko, tłuszcz, wilgoć, popiół czy gluten. Analizatory NIR są stosowane na różnych etapach procesu produkcji: od kontroli jakości zamówionych surowców w trakcie ich przyjmowania do zakładu, poprzez nadzorowanie parametrów produktu podczas przetwarzania, kończąc na kontroli jakości produktu gotowego, opuszczającego zakład.
Analizatory NIR, czyli urządzenia, w których przeprowadzana jest spektroskopia w bliskiej podczerwieni, charakteryzują się wysoką dokładnością oraz szybkością działania. Badanie opiera się na pomiarze światła, które odbija się od próby przy różnych długościach fal. Dzięki temu podczas testów nie trzeba stosować odczynników chemicznych, ani ważyć produktu. Z tego względu całość przebiega szybko i bezproblemowo.
Swoje zastosowanie znajdują nie tylko w przemyśle spożywczym i rolnictwie, ale także w branży paliwowej i wielu innych. Najczęściej stosuje się je do określania składu produktów zbożowych. Są powszechnie wykorzystywane przez rolników, handlarzy i producentów.
Analizatory NIR – zastosowanie
Możliwości, jakich dostarcza analizator NIR, są wykorzystywane wszędzie, gdzie utrzymanie zadanego składu produktu jest istotne. Spektroskopia NIR on-line jest najbardziej rozpowszechniona w wymienionych poniżej obszarach:
- branży spożywczej (przetwórstwo zbóż, produkcja olejów, mleczarstwo),
- produkcji pasz dla zwierząt,
- produkcji materiałów budowlanych,
- branży chemicznej i produkcji tworzyw sztucznych.
Analizatory NIR – rodzaje
Analizator BUCHI NIR-Online jest urządzeniem zaprojektowanym do instalowania bezpośrednio w procesie produkcji. Konstrukcja ta jest odporna na ciągłą pracę w trudnych warunkach przemysłowych i standardowo przystosowana do montowania w strefach zagrożenia wybuchem Ex. Łatwa jest integracja z istniejącymi systemami sterowania, dzięki dostępnym protokołom komunikacyjnym.
Sensory NIR-Online są dostępne w różnych wersjach i konfiguracjach, zależnie od przeznaczenia i wymagań aplikacji:
- sensor X-One – spektroskopia NIR, pomiar przez okno wziernikowe,
- sensor X-Two – spektroskopia NIR oraz kamera wideo, pomiar przez okno wziernikowe,
- sensor X-Three – spektroskopia NIR i VIS, pomiar przez okno wziernikowe,
- sensor X-Four – spektroskopia NIR i VIS oraz kamera wideo, pomiar przez okno wziernikowe,
- sensor X-Beam – spektroskopia NIR i VIS, pomiar z odległości do 200 mm.
Analizatory NIR – jakie przynoszą korzyści?
Analizatory NIR zainstalowane w procesie produkcji przyczyniają się bezpośrednio lub pośrednio do zwiększenia osiąganego zysku. Najczęściej uzyskuje się to poprzez:
- zwiększenie wolumenu sprzedaży,
- optymalizację zużycia surowców niezbędnych do produkcji,
- obniżenie kosztów produkcji przez zmniejszenie ilości produktu zawracanego do przeróbki,
- obniżenie kosztów energii przez optymalizację czasu trwania procesu (np. proces suszenia),
- zwiększenie wydajności instalacji przez skrócenie czasu pojedynczej szarży (np. proces mieszania),
- zmniejszenie strat przez zmniejszenie ilości odpadów.